Cu eticheta-n paşaport
– Da’ ce-i cu eticheta asta de sticlă de vin, lipită-n paşaport ? – Asta-i viza de intrare în Moldova.
– Da’ ce-i cu eticheta asta de sticlă de vin, lipită-n paşaport ? – Asta-i viza de intrare în Moldova.
Un om mergea cu trenul prin Moldova. Cu el în compartiment, un moldovean. Se apropie de gara Oituz şi omul nostru deschide fereastra, să privească gara. MOLDOVEANUL: Mărăşeşti… OMUL: Oituz! MOLDOVEANUL: Mărăşeşti! OMUL (convins): Ba-i Continuă să râzi…
Locuitorul orașului Cahul, Ion Zeamă, a dat 300 de euro pentru a-și procura plăcuțe de înmatriculare personalizate. Acum este unicul din R. Moldova ce umblă cu numărul de înmatriculare: CH IZ 2